Klager inn nokia Siste nytt: Den ukjente flammen er avslørt [Seher.no] tirsdag 6. januar 2009 
Forbrukertipset.com

Google    Nyheter    Film    Kjendis    Sverm   
Forsiden Film På TV Kjendis Sverm Nyheter Reise Netthandel Rubrikk Nettbutikker
Reis med NSB
Reis så langt du vil med NSB regiontog for 199,-
Spåtjenester
Magic Circle er Norges største spåtjeneste
  Forsiden
  Bytt startside
  Legg i favoritter
  Rubrikk
  Julegavetips
 Netthandel
 Auksjoner
 Barn, leker, utstyr
 Bil og motor
 Blomster, hage
 Bokhandlere
 Data, pc utstyr
 DVD, film, musikk
 Elektronikk
 Erotikk
 Ferie, flybilletter
 Foto, video
 Helse, livsstil
 Diverse
 Klær, sko
 Konsoller, pc-spill
 Kontor, rekvisita
 Lån, finans
 Mobil, bredbånd
 Skole & utdanning
 Sport, spill, poker
 TV, hifi, stereo
 Webhotell
 Webmaster
 Tema
 Film/DVD
 Kontaktlinser
 KjendisToppen
 Mobiltelefoner
 VideoKlipp
 Følg nyhetene
 Poker guide
 Reiseliv
 Nyttig
 Tollregler på nettet
 Google PageRank
 På TV akuratt nå
 Prissammenligning
 Startsider
 Topplister
 






» Forsiden » Klager inn nokia

Klager inn nokia

Forbrukerforsikring har klaget inn mobilprodusenten Nokia for forliksrådet for brudd på forbrukerkjøpsloven. Produsenten nekter å følge reklamasjonsfristen på fem år.




– Vi vil forfølge denne saken helt til Høyesterett om vi må, sier administrerende direktør i Forbrukerforsikring AS, Johan Dolven.

Strid om reklamasjon

Krangelen om hvor lenge en mobiltelefon skal vare har pågått i flere år. Nokia og andre selskaper som lager mobiltelefoner nekter å la kundene reklamere i inntil fem år, stikk i strid med den norske forbrukerkjøpsloven.

Loven dekker varer som er ment å vare vesentlig mer enn to år. Det mener mobilprodusentene en mobiltelefon ikke skal gjøre, mens norske forbrukermyndigheter står på det motsatte.

Så langt er ikke saken prøvd i norske rettssaler.

– Det akter vi å gjøre noe med. Vi har nå sendt en klage på Nokia til Oslo Forliksråd for brudd på norsk lov, sier Johan Dolven.

Den aktuelle telefonen ble kjøpt i 2003, og i dag virker ikke tastaturet, til tross for normal bruk. Nokia hevder at reklamasjonsfristen er gått ut.

Viktig sak

Selskapet Forbrukerforsikring forsikrer nordmenn mot dårlige kjøp, blant annet av mobiltelefoner. Forsikringsselskapet yter advokathjelp til folk som ønsker å forsikre varekjøp og tjenester.

– Saken mot Nokia er en prinsippsak som vi håper skal lære mobilprodusentene at de ikke kan herse med norske forbrukere, sier Dolven.

Mobilstriden er i dag et uklart juridisk område, der forbrukermyndighetene mener én ting og mobilprodusentene noe annet. Forbrukerforsikring tror rettens avgjørelse i denne saken vil få stor betydning.

– Målet er selvsagt at forbrukere skal få slått fast at de får den garantien de har krav på etter norsk lov. Jeg tror også mobilprodusentene er innstilt på å finne løsninger, sier Johan Dolven.

Får konsekvenser

Mobiltelefoner har i flere år vært på klagetoppen i Norge. I første halvår fikk Forbrukerrådet 2500 henvendelser om mobiltelefoner.

En dom i denne saken vil også få konsekvenser for en rekke andre produkter, slik som mp3-spillere og Playstation, som det også er mange klager på.

– Butikkene som selger slike varer sender ofte produktene inn til reparasjon en rekke ganger når noe går galt. Men etter tredje gangs reparasjon har du krav på ny vare, eller å få pengene tilbake, sier Dolven.

Forbrukerforsikring har erfart at mange ikke orker å ta opp kampen mot butikkene på egen hånd, og de gir opp.

– Med juridisk hjelp går det som regel både lettere og raskere å få hevet kjøp, sier Johan Dolven.

Oppdatert: 04/08-2006


Tips en venn om denne saken






Downhill snowboard 2 Downhill snowboard 2


Tjen poeng ved å ta triks på vei ned fra fjellet.


Nordlys sett fra verdensrommet Nordlys sett fra verdensrommet


Mange nordmenn har sett nordlys fra bakken, men de færreste har sett det fra verdensrommet. Denne videoen gir deg E.T perspektivet på nordlys.


Søt mus spiller piano og spiser popcorn Søt mus spiller piano og spiser popcorn


Søt mus eller er det en hamster? La oss si en gnager ligger på ryggen med alle fire bena i været mens han gnager i seg et popcorn, og spiller piano.


Den hollandske versjonen av My Boobs are OK Den hollandske versjonen av My Boobs are OK


M’n tiete zijn okee - heter den Nederlanske versjonen av My Boobs are OK. Og puppene er like OK i denne versjonen som i orginalversjon til Lene Alexandra. Ekte er dem også!


Tank Forsvar 2 Tank Forsvar 2


Forsvar deg mot tanksene som kommer! Skyt med musen og bruk piltastene for å styre.


Konge løft med kiten Konge løft med kiten


Endelig får denne karen den lufteturen han har drømt om.


Vanvittig julehus Vanvittig julehus


Ønsker du oppmerksomhet i nabolaget er det bare å begynne å pynte huset med masse lys!


Karpe Diem - Fireogtyvegods Karpe Diem - Fireogtyvegods


Dette er den offisielle musikk videoen for sangen fireogtyvegods av Karpe Diem. Sangen er fra deres suksessalbum 4 Vegger.


Mennesker kan fly Mennesker kan fly


Eric Scott fløy over den 450 meter brede kløften Royal Gorge Canyon i Colorado med en Jet Pack på ryggen.


Bloons Tower Defense 3 Bloons Tower Defense 3


Treern i spillserien Bloons Tower Defense. Bygg vakttårn og sørg for at ballongene ikke går forbi. Nytt i treern er to nye vakttårn og masse nye oppgraderinger til de eksisterende tårnene. Det fins 8 baner hvor 4 er låst fra begynnelsen. Klar de fire bronse nivåene får å åpne de stengte banene. Det føles også ut som om hastigheten på spillet er økt, så det går litt fortere å spille, som bare er nydelig!


Monty Python på youtube Monty Python på youtube


Monty Python lanserer sin egen kanal på Youtube.


Pingvin med flaks Pingvin med flaks


Pingvinen har to hvaler etter seg og gjør alt for å komme unna.


Skipsmøtet på Berserk (etter mytteriet) Skipsmøtet på Berserk (etter mytteriet)


I første episode så vi at Fredrik Juell begikk mytteri. Dette er en sniktitt på episode to, hvor Jarle i skipsmøtet ser seg nødt til å innføre marinedisiplin ombord i Berserk.


Kvelerslange spyr flodhest Kvelerslange spyr flodhest


Kvelerslanger er kjent for å spise store dyr. Denne stakkaren spiste en flodhest, men spydde den opp etterpå.


Oppfordring: Bli Røde Kors-fadder Oppfordring: Bli Røde Kors-fadder


Hjelp små barn til å komme seg vekk fra gata og slummen. Hjelp dem med skolegang og gi de håp om en trygg fremtid. Se videoklipp


Dette er ren galskap på hjul Dette er ren galskap på hjul


Biler og motocross sykler er mer i lufta enn på bakken. Sjekk ut dette sinnsyke klippet!


 MER Å LESE PÅ

Hockey-tabber Hockey-tabber


Selvmål fra midtbanen, en sanger som glemmer teksten på nasjonalsangen, enorme keepertabber og misbrukte sjanser så store at du neppe vil tro det du ser. Denne hockeyvideoen har alt, er mer til.

Snømannen Snømannen


Juleklassikeren Walking In The Air (The Snowman)

Mario Combat Mario Combat


Du er Mario, og du har bestemt deg for å gå litt voldeligere til verks for å vinne over Bowser! Styr med piltastene og deng løs med A.

 FILM
Terninkast 4 av 6 til Sex og singelliv: Filmen Sex og singelliv: Filmen Sex og singelliv: Filmen Kjøp (cdon)
Terninkast 4 av 6 til No Country for Old Men No Country for Old Men No Country for Old Men Kjøp (cdon)
Terninkast 4 av 6 til Die Hard 4.0 Die Hard 4.0 Die Hard 4.0 Kjøp (cdon)
Terninkast 4 av 6 til Transformers Transformers Transformers Kjøp (cdon)
Terninkast 4 av 6 til Smokin Aces Smokin Aces Smokin Aces Kjøp (cdon)
Klikk på tittelen får å lese mer og gi ditt terningkast.
Annonse
 MOBIL MORO
BareFotball.com

Legg inn videoklipp
Forbrukertipset.com

Nå kan du samle alle de beste videoklippene på et sted.
Les mer . .




Forsiden | | Om oss | Registrer butikk | Bli partner | Annonsere | Sidekart | Nye sider | 3 | artikler-klager-inn-nokia
© 2005 - 2009 NatDesign 360 | 5413941


Add to Google Add to My Yahoo! eXTReMe Tracker